Korzystanie z witryny meridium-tlumaczenia.com.pl oznacza zgode na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre moga byc juz zapisane w folderze przegladarki. Jeżeli nie zgadzacie się Państwo na umieszczanie ciasteczek na swoim komputerze, musicie wyłączyć obsługę ciastek w swojej przeglądarce.
Akceptuje Polityke plików cookies (Nie pokazuj mi wiecej tego powiadomienia).

Edytory tekstu

Podstawowe narzędzia dla tłumaczy:

Microsoft Word

Microdoft Word to bardzo rozbudowany edytor tekstowy, na którym wzorują się praktycznie wszyscy inni producenci. Word wyznacza standardy wyglądu, funkcjonalności i stosowanych rozszerzeń plików.
Word oferuje liczne funkcje edycyjne i formatujące, łatwą integrację z pozostałymi programami pakietu, a ostatnio integrację z chmurą internetową OneDrive. Przeciętny użytkownik wykorzystuje zaledwie kilka procent lub mniej możliwości edytora, dlatego zważywszy jego cenę warto rozejrzeć się za tańszymi lub darmowymi odpowiednikami. W przypadku tłumaczy posiada kilka ułatwiających życie, a niedostępnych w produktach konkurencji funkcji, jak np. możliwość samodzielnego przypisywania skrótów klawiszowych do nie występujących w języku polskim znaków specjalnych. Ponadto z uwagi na jego powszechność tłumacze są na niego praktycznie skazani, ponieważ praca na plikach .doc i.docx w innych programach biurowych niesie za sobą ryzyko utraty formatowania i tzw. posypania się pliku u odbiorcy.
Program nie jest dostępny jako samodzielna aplikacja - można go nabyć jedynie w pakiecie z innymi programami Microsoft Office.

Word Perfect

Należący obecnie do Corela, wciąż rozwijany bardzo popularny w latach 90tych ubiegłego stulecia edytor tekstu. Jego pozycja rynkowa wskutek błędów samej firmy jak i posunięć konkurencji stopniowo malała. Obecnie praktyczne na rynku niezauważalny. Aplikacja jest dosyć droga i w takiej sytuacji większość potencjalnych klientów wybiera Worda

Open Office

Open Office jest całkowicie darmowym, również dla firm pakietem biurowym bardzo podobnym do Microsoft Office-a. Projekt jest prowadzony na zasadzie wolontariatu. Bardzo duża i realna konkurencja dla Microsoftu nie ustępująca mu funkcjonalnością i stosowanymi rozwiązaniami.
Bez trudu radzi sobie z plikami .doc i docx, jednakże nie ma kompatybilności w drugą stronę. Domyślne pliki .odt nie są rozpoznawane przez Worda i musimy praktycznie zawsze pamiętać o zapisywaniu w formacie doc
Pozostałe wady/niedogodniści zostały już opisane przy okazji Microsoft Worda. Największą zaletą pakietu jest jego cena, czy też jej brak. Ogromne przy tym możliwości szybko zjednują pakietowi nowych, zadowolonych użytkowników

Libre Office

Tutaj w zasadzie można słowo w słowo przepisać opis z poprzedniej aplikacji: Bardzo dobry, rozbudowany, darmowy pakiet w niczym nie ustępujący Microsoftowi. Oczywiście ma swoje wady, które w zależności od wykonywanych czynności dla jednych będą bardzo irytujące, inni zaś nawet się nie zorientują, że takowe istnieją.

AbiWord

AbiWord jest bezpłatnym procesorem tekstu dostępnym na licencji GPL.
Program obsługuje formaty ABW (wewnętrzny format aplikacji), AWT (szblony AbiWorda), DOC (pliki Worda), HTML, MHT, RTF, TXT, ZABW (skompresowane pliki AbiWorda).
Program nie jest może tak rozbudowany jak Microsoft Word, czy Word Perfect, jednak zawiera całkiem sporo przydatnych funkcji i jest bardzo przydatny w tworzeniu nawet złożonych dokumentów. Cechą przemawiającą za AbiWord jest jego cena - program jest całkowicie darmowy.
Aplikacja umożliwia wykonywanie podstawowych czynności edycyjnych, takich jak zmiana rozmiaru, kroju, koloru czcionki, justowanie, kopiowanie, wklejanie i usuwanie zaznaczonego tekstu. Ponadto posiada wiele zaawansowanych możliwości, m. in. wstawianie tabel, obrazków, przypisów, symboli, pól specjalnych, wykorzystanie definiowanych przez użytkownika styli, automatyczne tworzenie spisu treści, numerowanie stron, sprawdzanie pisowni i wiele innych.
Funkcjonalność programu może być jeszcze zwiększana dzięki obsłudze zewnętrznych wtyczek (plug-ins).