Korzystanie z witryny meridium-tlumaczenia.com.pl oznacza zgode na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre moga byc juz zapisane w folderze przegladarki. Jeżeli nie zgadzacie się Państwo na umieszczanie ciasteczek na swoim komputerze, musicie wyłączyć obsługę ciastek w swojej przeglądarce.
Akceptuje Polityke plików cookies (Nie pokazuj mi wiecej tego powiadomienia).

Język albański

języki indoeuropejskie

język albańskiJęzyk albański to język indoeuropejski, którym obecnie posługuje się około 6,2 mln Albańczyków zamieszkujących Albanię, Kosowo, Macedonię, a także Włochy (głównie Kalabrię i Sycylię) i Grecję (północne i południowe rejony kraju). Język ten posiada status języka urzędowego w Albanii, Kosowie oraz Macedonii.

W obrębie języka albańskiego istnieja dwie odmiany terytorialne: dialekt gegijski (alb. gegë) na północy Albanii, w Kosowie i Macedonii (znacznie się różniące) oraz toskijski (alb. toskë) na południu Albanii, we Włoszech i Grecji. Norma literacka języka, nauczana w szkołach w Albanii, jest oparta na dialekcie toskijskim. Podział na 2 dialekty ma związek ze stosunkami politycznymi panującymi w Albanii. Do 1944, tj. do objęcia rządów przez komunistów, polityka Albanii była zdominowana przez posługujących się dialektem gegijskim. Komuniści natomiast wprowadzili, jako obowiązujący standard, toskijski i od 1952 cała produkcja wydawnicza ukazywała się w tym dialekcie.

Budowa języka albańskiego ma wiele cech wspólnych z językiem bułgarskim i rumuńskim, m.in. deklinację analityczną i rodzajnik postpozycyjny; słownictwo zaś jest pełne obcych (łacińskich, włoskich, słowiańskich, nowogrodzkich, tureckich) zapożyczeń. Najwcześniejsze zabytki języka albańskiego pochodzą z XV wieku, a najstarszym z nich jest spisana formuła chrztu. Alfabet łaciński i zasady ortograficzne zostały oficjalnie wprowadzone dopiero w 1908 roku, a ostateczne ujednolicenie pisowni nastąpiło w roku 1972.

źródło: Wikipedia, Portal Wiedzy Onet.pl

Dodatkowe informacje Więcej o języku albańskim | Krótki opis kraju | Języki w Albanii