Korzystanie z witryny meridium-tlumaczenia.com.pl oznacza zgode na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre moga byc juz zapisane w folderze przegladarki. Jeżeli nie zgadzacie się Państwo na umieszczanie ciasteczek na swoim komputerze, musicie wyłączyć obsługę ciastek w swojej przeglądarce.
Akceptuje Polityke plików cookies (Nie pokazuj mi wiecej tego powiadomienia).

Język czeski

języki zachodniosłowiańskie

język czeskiJęzyk czeski - to jeden z języków grupy zachodniosłowiańskiej, wywodzący się z języka praindoeuropejskiego. Najbliżej spokrewniony jest z językiem słowackim, polskim, a także dialektami śląskim, kaszubskim i łużyckim.

Język czeski jest językiem ojczystym dla około 12 mln osób, z czego około 10 mln stanowią mieszkańcy Czech. Język czeski to język fleksyjny, który wyróżnia rozbudowana deklinacja i koniugacja. Posługuje się alfabetem łacińskim, z wykorzystaniem dodatkowych znaków diakrytycznych.

W wymowie cechuje go dynamiczny akcent, padający na pierwszą sylabę. W obrębie języka czeskiego wyróżnia się cztery zespoły dialektów: czeskie właściwe, środkowomorawskie (hanackie), wschodniomorawskie oraz laskie.

Czeskie słownictwo wydaje się być bardzo podobne do polskiego, w istocie podobieństwa te dotyczą jednak tylko podstawowego poziomu języka. Ciekawe jest, że niektóre wyrazy polskie mogą mieć dla Czechów znaczenie wulgarne (np.: odpowiednik polskiego "szukać" oznacza w sposób bardzo wulgarny czynność spółkowania). W niektórych przypadkach czeski może słusznie wydawać się podobny do języka staropolskiego czy też współczesnego języka śląskiego.

Ľródło: Wikipedia