Korzystanie z witryny meridium-tlumaczenia.com.pl oznacza zgode na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre moga byc juz zapisane w folderze przegladarki. Jeżeli nie zgadzacie się Państwo na umieszczanie ciasteczek na swoim komputerze, musicie wyłączyć obsługę ciastek w swojej przeglądarce.
Akceptuje Polityke plików cookies (Nie pokazuj mi wiecej tego powiadomienia).

Język arabski

języki semickie

język arabski tłumaczeniaJęzyk arabski to język zaliczany do południowej grupy języków semickich. Zapisywany jest pismem arabskim, od strony prawej do lewej. Jest językiem urzędowym w następujących krajach: Algieria, Arabia Saudyjska, Autonomia Palestyńska, Bahrajn, Czad, Egipt, Erytrea, Irak, Izrael, Jemen, Jordania, Katar, Komory, Kuwejt, Liban, Libia, Maroko, Mauretania, Oman, Sahara Zachodnia, Sudan, Syria, Tunezja i Zjednoczone Emiraty Arabskie.

Obok klasycznego języka arabskiego istnieją i rozwijają się liczne jego odmiany (dialekty) lokalne, występujące w 2 grupach: wschodniej, zwanej również orientalną, obejmującą dialekty: Półwyspu Arabskiego, egipski, iracki i syryjski (Syria, Jordania, Liban) oraz zachodniej, zwanej też maghrebską, w skład której wchodzą dialekty: libijski, tunezyjski, algierski, marokański i mauretański.

Najstarszym zabytkiem języka arabskiego jest inskrypcja nagrobna z 328 r. (pismo nabatejskie), znaleziona w An-Namara.

Ľródło: Wikipedia, Portal Wiedzy Onet.pl