Korzystanie z witryny meridium-tlumaczenia.com.pl oznacza zgode na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre moga byc juz zapisane w folderze przegladarki. Jeżeli nie zgadzacie się Państwo na umieszczanie ciasteczek na swoim komputerze, musicie wyłączyć obsługę ciastek w swojej przeglądarce.
Akceptuje Polityke plików cookies (Nie pokazuj mi wiecej tego powiadomienia).

Język bośniacki

języki południowosłowiańskie

Język bośniacki - to język używany przez Bośniaków na terenie Bośni i Hercegowiny, gdzie obok języka chorwackiego oraz serskiego jest językiem urzędowym. Posługują się nim również Bośniacy zamieszkujący serbski region Sandżak. Szacuje się, że liczba osób mówiąca tym językiem wynosi ok. 2 mln. Nazwa język bośniacki używana jest od roku 1995 - od czasu rozpadu Jugosławii, od kiedy to większość językoznawców przyjmuje istnieje języka bośniackiego jako odrębnego języka. Niektórzy z językoznawców prezentują przekonanie, że język bośniacki istniał znacznie wcześniej, a jego historia sięga czasów średniowiecza. Jest to jednak kwestia dyskusyjna, gdyż język bośniacki, podobnie jak dialekty języka serbsko-chorwackiego, a także same języki standardowe chorwacki i serbski są do siebie bardzo zbliżone.

Proces kodyfikacji i elaboracji języka bośniackiego rozpoczął się w latach 90-tych XX wieku. Wydano wówczas pierwszy słownik oraz gramatykę, jak również liczne podręczniki do nauki tegoż języka.

źródło: Wikipedia