Korzystanie z witryny meridium-tlumaczenia.com.pl oznacza zgode na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre moga byc juz zapisane w folderze przegladarki. Jeżeli nie zgadzacie się Państwo na umieszczanie ciasteczek na swoim komputerze, musicie wyłączyć obsługę ciastek w swojej przeglądarce.
Akceptuje Polityke plików cookies (Nie pokazuj mi wiecej tego powiadomienia).

Język estoński

języki bałtyckofińskie

język estońskiJęzyk estoński należy do języków bałtyckofińskich, stanowiących część podrodziny ugrofińskiej. Językiem tym posługuje się obecnie około 1,1 mln osób, przede wszystkim na terenie Estonii, gdzie jest językiem urzędowym. Język estoński jest blisko spokrewniony z językiem fińskim, używanym po drugiej stronie Zatoki Fińskiej, jak również z uważanym do niedawna za dialekt estońskiego językiem Voro. Jest jednym z nielicznych języków europejskich, które nie należą do rodziny języków indoeuropejskich, pomimo tego, że duża część słownictwa języka estońskiego wywodzi się z języka języka niemieckiego, szwedzkiego, łotewskiego i rosyjskiego.

Współczesny literacki język estoński powstał w XVII wieku, a do jego zapisu wykorzystuje się pismo oparte na alfabecie łacińskim. Najstarsze zapisy języka estońskiego datuje się na wiek XIII.

Ľródło: Wikipedia