Korzystanie z witryny meridium-tlumaczenia.com.pl oznacza zgode na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre moga byc juz zapisane w folderze przegladarki. Jeżeli nie zgadzacie się Państwo na umieszczanie ciasteczek na swoim komputerze, musicie wyłączyć obsługę ciastek w swojej przeglądarce.
Akceptuje Polityke plików cookies (Nie pokazuj mi wiecej tego powiadomienia).

Język łotewski

języki bałtyckie

język łotewskiJęzyk łotewski - język należący do grupy języków bałtyckich, którym posługuje się około 1,5 milionów osób, głównie na terenie Łotwy. Język łotewski należy wraz z litewskim do grupy wschodniej języków bałtyckich, stanowiących podgrupę w rodzinie języków indoeuropejskich. W przeciwieństwie do języka litewskiego język łotewski był pod silnym wpływem języków germańskich, ugrofińskich oraz języków słowiańskich, czego efektem są stosunkowo liczne innowacje gramatyczne i leksykalne, nieobecne w języku litewskim. W słownictwie języka łotewskiego można zaobserwować wiele zapożyczeń z języka niemieckiego, szwedzkiego oraz języka rosyjskiego.

Od wczesnego średniowiecza aż do XIX wieku język łotewski był pod bardzo silnym wpływem języka niemieckiego z uwagi na setki lat niemieckiego panowania na ternie Łotwy oraz tego, że nawet w póĽniejszych czasach wyższą klasę społeczeństwa na Łotwie stanowili Niemcy.

W roku 1991, po odzyskaniu niepodległości władze Łotwy ustanowiły język łotewski jedynym językiem urzędowym w tym kraju i prowadzą kampanię na rzecz jego upowszechnienia wśród mniejszości narodowych (przede wszystkim Rosjan preferujących język rosyjski).

Ľródło: Wikipedia