Korzystanie z witryny meridium-tlumaczenia.com.pl oznacza zgode na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre moga byc juz zapisane w folderze przegladarki. Jeżeli nie zgadzacie się Państwo na umieszczanie ciasteczek na swoim komputerze, musicie wyłączyć obsługę ciastek w swojej przeglądarce.
Akceptuje Polityke plików cookies (Nie pokazuj mi wiecej tego powiadomienia).

Język serbski

języki południowosłowiańskie

Język serbski - język słowiański należący do podgrupy języków południowosłowiańskich. Podobnie jak języki chorwacki oraz bośniacki powstał poprzez rozbicie języka serbsko-chorwackiego. Szacuje się, że językiem serbskim posługuje się około 13 milionów osób. Język serbski jest używany przez Serbów i Czarnogórców w Serbii, Czarnogórze oraz Bośni i Hercegowinie. Status języka urzędowego posiada w Serbii, Czarnogórze i w Bośni i Hercegowinie.

Serbski zapisywany jest w dwu alfabetach: cyrylicą lub alfabetem łacińskim. Cyrylica uważana za tradycyjne pismo Serbów i stosowana jest przede wszystkim w Serbii ¦rodkowej, przez Serbów w Czarnogórze i w Bośni, rzadziej przez Serbów w Chorwacji i na północy Serbii w Wojwodinie. Oprócz geograficznych są również polityczne uwarunkowania używania danego alfabetu. I tak gazety tradycyjne używają cyrylicy, cyrylicą zapisywane są teksty religijne i tradycyjne. Teksty nowoczesne używają natomiast obu alfabetów.

Ľródło: Wikipedia