Korzystanie z witryny meridium-tlumaczenia.com.pl oznacza zgode na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre moga byc juz zapisane w folderze przegladarki. Jeżeli nie zgadzacie się Państwo na umieszczanie ciasteczek na swoim komputerze, musicie wyłączyć obsługę ciastek w swojej przeglądarce.
Akceptuje Polityke plików cookies (Nie pokazuj mi wiecej tego powiadomienia).

Język rosyjski

języki wschodniosłowiańskie

język rosyjskiJęzyk rosyjski - język należący do do grupy języków wschodniosłowiańskich, którym posługuje się jako pierwszym językiem około 145 mln ludzi, ogółem natomiast 250-300 milionów osób. Język rosyjski jest językiem urzędowym w Rosji, Kirgistanie i na Białorusi. Posługuje się pismem zwanym grażdanką, stanowiącym uproszczoną odmianę cyrylicy.

W czasach ZSRR język rosyjski był nauczany obowiązkowo we wszystkich krajach Układu Warszawskiego. Obecnie stracił tam nieco na znaczeniu ze względu na wyparcie ze szkół przez języki Europy Zachodniej (takie jak angielski czy niemiecki), a także utratę znaczenia obszarów rosyjskojęzycznych pod względem gospodarczym, kulturowym, naukowym i militarnym.

W języku rosyjskim wyróżnia się 3 grupy dialektów:

* północne (okająca i wymawiająca g jako g, np. nogá),

* południowe (akająca i wymawiająca g jako h, np. nahá),

* przejściowe (akająca i wymawiająca g jako g, np. nagá – oficjalna).

Ľródło: Wikipedia