Korzystanie z witryny meridium-tlumaczenia.com.pl oznacza zgode na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre moga byc juz zapisane w folderze przegladarki. Jeżeli nie zgadzacie się Państwo na umieszczanie ciasteczek na swoim komputerze, musicie wyłączyć obsługę ciastek w swojej przeglądarce.
Akceptuje Polityke plików cookies (Nie pokazuj mi wiecej tego powiadomienia).

Język mołdawski

języki wschodnioromańskie

Język mołdawskiJęzyk mołdawski jest językiem należącym do grupy języków wschodnioromańskich, będącym oficjalnym językiem urzędowym w Mołdawii i w Naddniestrzu. Językiem mołdawskim posługuje się także mniejszość mołdawska mieszkająca głównie w Rumunii (rumuńska część Mołdawii oraz północno-wschodni Siedmiogród), na Ukrainie (historyczne regiony: Bukowina, Podole, Odesszczyzna i Zaporoże) oraz na terenie Rosji (przede wszystkim w Moskwie i Sankt Petersburgu).

Język mołdawski jest często utożsamiany z językiem rumuńskim, albo uważany za odmianę języka rumuńskiego. Między językiem rumuńskim w wersji urzędowej i urzędowym językiem mołdawskim istnieją rzeczywiście niewielkie różnice, głównie w ortografii. Część językoznawców jest natomiast zdania, że to język rumuński jest odmianą języka mołdawskiego, co poświadczać miałby między innymi fakt, że rumuński język literacki rozwinął się głównie na bazie narzecza mołdawskiego.

Do zapisu języka mołdawskiego stosowano pierwotnie cyrylicę. W latach 1860-1862 cyrylica oficjalnie zastąpiona została alfabetem łacińskim.

Ľródło: Wikipedia