Korzystanie z witryny meridium-tlumaczenia.com.pl oznacza zgode na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre moga byc juz zapisane w folderze przegladarki. Jeżeli nie zgadzacie się Państwo na umieszczanie ciasteczek na swoim komputerze, musicie wyłączyć obsługę ciastek w swojej przeglądarce.
Akceptuje Polityke plików cookies (Nie pokazuj mi wiecej tego powiadomienia).

Język chorwacki

języki południowosłowiańskie

Język chorwacki - to język słowiański należący do podgrupy języków południowosłowiańskich. Używany jest przez około 7 mln ludzi w Chorwacji, a także na terenie Bośni i Hercegowiny, Serbii, Czarnogóry oraz w krajach zamieszkałych przez emigrację chorwacką. Język chorwacki jest urzędowym językiem Republiki Chorwacji oraz jednym z trzech języków urzędowych Bośni i Hercegowiny, jednym z siedniu języków urzędowych Wojwodiny (Serbia), a także jednym z oficjalnych języków Czarnogóry.

W ramach języka chorwackiego występują trzy zespoły dialektów: sztokawski, czakawski oraz kajkawski. Dialektami czakawskim oraz kajkawskim posługują się tylko Chorwaci, podczas gdy w dialekcie sztokawskim porozumiewa się także cześć Bośniaków, Serbów i Czarnogórców.

Początki pisemnego języka chorwackiego sięgają XI wieku, gdy język staro-cerkiewno-słowiański zaczął być używany do celów liturgicznych. Stopniowo przyswajany był także do celów świeckich, stając się chorwacką wersją języka starosłowiańskiego. Najstarsze zabytki języka chorwackiego zapisywane były wyłącznie głagolicą, zaś od XIV wieku coraz częściej zaczęto posługiwać się alfabetem łacińskim. W XVI i XVII wieku chorwacka literatura zapisywana w dialektach czakawskim oraz sztokawskim osiągnęła poziom literatury europejskiej.

Początki standaryzacji dzisiejszego języka chorwackiego sięgają XVIII stulecia. Tymczasem jeszcze w okresie wcześniejszym, na terenie północno-zachodniej Chorwacji rozwinął się standard kajkawski, podczas gdy na pozostałych obszarach kraju, bez względu na to czy należały one do obszaru dialektu sztokawskiego, czy czakawskiego, zaczęły się tworzyć podwaliny dzisiejszego standardowego języka chorwackiego, opartego na nowoszkokawskim podłożu typu zachodniego. W okresie Chorwackiego Narodowego Odrodzenia w pierwszej połowie XIX wieku dialekt zachodni nowoszkokawszczyzny stał się podłożem ogólnego standardu językowego.

Ľródło: Wikipedia