Korzystanie z witryny meridium-tlumaczenia.com.pl oznacza zgode na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre moga byc juz zapisane w folderze przegladarki. Jeżeli nie zgadzacie się Państwo na umieszczanie ciasteczek na swoim komputerze, musicie wyłączyć obsługę ciastek w swojej przeglądarce.
Akceptuje Polityke plików cookies (Nie pokazuj mi wiecej tego powiadomienia).

Język macedoński

języki południowosłowiańskie

Język macedoński - należący do grupy bułgarsko-macedońskiej język, którym posługuje się około 1,8 milionów osób, głównie na terenie Macedonii, gdzie posiada status języka urzędowego. Języka macedońskiego używają także emigranci macedońscy w takich państwach jak Stany Zjednoczone, Kanada, Niemcy, czy Australia. Status prawny języka macedońskiego w Republice Macedonii reguluje ustawa o używaniu języka macedońskiego z roku 1998.

Według koncepcji, które przyjmowane są w językoznawstwie macedońskim, współczesny, literacki język macedoński jest bezpośrednim spadkobiercą języka staro-cerkiewno-słowiańskiego, który w samej Macedonii sporadycznie nazywany bywa zresztą językiem staromacedońskim. Krytycy zwracają jednak uwagę na fakt, iż o wiele bliższa językowi staro-cerkiewno-słowiańskiemu jest literacka bułgarszczyzna, konserwująca np. wiele form wyrazowych z niego właśnie pochodzących (np. rzeczowniki zakończone na -???), czy nawet frazeologizmów (np. bułg. ????? ???????????? z zachowaną formą przypadka, wobec mac. ????? ?? ????????? 'kamień obrazy). Przy tym jeśli chodzi o gramatykę bułgarski i macedoński są pod wieloma względami o wiele dalej od języka staro-cerkiewno-słowiańskiego niż pozostałe języki słowiańskie.

Ze względu na genetyczną bliskość oraz szereg cech wspólnych z językiem bułgarskim literacka macedońszczyzna jest przez niektórych językoznawców (zwłaszcza bułgarskich, ale nie tylko) uważana za jego odmianę (dialekt).

Do zapisu języka macedońskiego używa się zmodyfikowanej cyrylicy, składającej się obecnie z 31 liter.

Ľródło: Wikipedia