Korzystanie z witryny meridium-tlumaczenia.com.pl oznacza zgode na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre moga byc juz zapisane w folderze przegladarki. Jeżeli nie zgadzacie się Państwo na umieszczanie ciasteczek na swoim komputerze, musicie wyłączyć obsługę ciastek w swojej przeglądarce.
Akceptuje Polityke plików cookies (Nie pokazuj mi wiecej tego powiadomienia).

Język grecki

języki helleńskie

Język grecki - to jeden z języków indoeuropejskich, należący do grupy helleńskiej. Jako język terminologii naukowej, miał znaczący wpływ na wszystkie języki współczesnej Europy, jak również na część języków pozaeuropejskich i starożytnych. W czasach obecnych, jako język nowogrecki, używany jest przez około 15 milionów osób, pełniąc funkcję języka urzędowego w Grecji oraz na Cyprze.

Od X wieku p.n.e. język grecki zapisywany był alfabetem greckim. Początkowo pismo greckie zapisywano od strony prawej do lewej, tak jak pisma semickie. Później rozpowszechnił się system zwany bustrofedonem, w którym pisano przemiennie od prawej do lewej i od lewej do prawej. Od około 550 roku p.n.e. rozpoczęto pisownię od lewej do prawej.

Początkowo Grecy zapisywali wszystkie litery, wyrazy i zdania jednym ciągiem – nie znali minuskuły, odstępów między wyrazami, znaków diakrytycznych, ani interpunkcyjnych. W związku z faktem, że lektura tekstu pisanego jednym ciągiem jest trudna, dla rozdzielenia niektórych wyrazów w inskrypcjach używano czasem pionowej kreski lub pionowego rzędu trzech kropek. W starożytności pisano wyłącznie kapitałą (używanym na inskrypcjach i zwojach pismem o kształtach kanciastych) i kursywą (stosowaną od V. w. p.n.e. w pismach o charakterze urzędowym), dopiero w IX w. n.e. weszła w użycie minuskuła.

Źródło: Wikipedia


Grecja

Grecja jest kolebką europejskiej cywilizacji i kultury. Pasjonaci historii sztuki będą czuć się tu jak w raju, mogąc obejrzeć słynne budowle i rzeźby. Tutaj swój początek miały Igrzyska Olimpijskie. Z tej opromienionej słońcem ziemi wywodzi się wielu sławnych ojców nauki takich jak: Platon, Arystoteles, Hipokrates, Pitagoras.
Grecja to również kraj wielu rozrywek, pięknych plaż i kulinarnych przysmaków.
Kraj ten jest bardzo różnorodny geograficznie. Blisko 81% jej powierzchni stanowią pasma górskie, krajobrazy są urozmaicone o słone bagna, bujne lasy, jaskinie i naprawdę piękne plaże, których jest tutaj co najmniej kilkadziesiąt.
Kto choć raz miał okazje zwiedzić to urokliwe miejsce z pewnością zachwycił się romantycznymi zachodami słońca, krystalicznie czystym morzem, cudownymi wąskimi uliczkami na urokliwych wyspach i wysepkach oraz imponującymi ruinami przypominającymi o czasach olimpijskich bogów i herosów. Właśnie tutaj wznosi się góra Olimp 2917 m n.p.m., która wg mitologii greckiej była siedzibą bogów.

Dodatkowe informacje Historia Grecji | Kultura grecka | Religia grecka | Kuchnia grecka | Najpiękniejsze miejsca | Ciekawostki | Język greckiPrzypisy:
Przygotowując część naszego serwisu poświęconą grecji posłużyliśmy się materiałami znalezionych na nast. stronach:
www.cytaty.info
http://archeos.pl
http://podroze.onet.pl
http://www.moja-grecja.pl
http://www.voyager64.com
http://nattan.bloog.pl
http://www.eioba.pl
http://www.topnaj.pl
http://infopodroze24.pl
http://www.topnaj.pl
http://www.wirtualnagrecja.pl
https://pl.wikipedia.org
http://www.starozytna-grecja.info