Korzystanie z witryny meridium-tlumaczenia.com.pl oznacza zgode na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre moga byc juz zapisane w folderze przegladarki. Jeżeli nie zgadzacie się Państwo na umieszczanie ciasteczek na swoim komputerze, musicie wyłączyć obsługę ciastek w swojej przeglądarce.
Akceptuje Polityke plików cookies (Nie pokazuj mi wiecej tego powiadomienia).

Grecka kultura

tradycje, zwyczaje, religia

Na to jak wygląda dzisiejsza Grecja miało wpływ bogactwo rozmaitych kultur, które mieszały się na tym obszarze. Grecka kultura jest nierozerwalnie związana z czasami antycznymi. Starożytna Grecja była kolebką nauki i sztuki, która zapoczątkowała obecne prądy w tych dziedzinach ludzkiej aktywności. Dała ona początek kulturze Europejskiej i tak zwanej Kulturze Świata Zachodniego. To na terenie Grecji powstawały pierwsze szkoły w obecnym tego słowa znaczeniu, jak akademie czy gimnazja. Tutaj działali i tworzyli pierwsi filozofowie, którzy z wierzeń mitologicznych wyłonili czystą naukę i zrobili z niej sztukę. Do wielkich prekursorów nauki zaliczyć należy takie postacie jak Pitagoras czy Tales z Miletu - twórcy wielkich i niezmiennych twierdzeń matematycznych. W Grecji ma też swój początek szeroko pojęta sztuka europejska - począwszy od rzeźby poprzez malarstwo, na poezji i teatrze skończywszy. Znamienite osoby które tworzyły sztukę Grecji to Fidiasz (rzeźbiarz), Homer (poeta), czy Sofokles (dramaturg).
Wszyscy pozostawiali po sobie pewne ślady: Bizantyjczycy - kościoły i klasztory, Wenecjanie - fortece w Nafplionie i Methoni na Peloponezie, Frankowie - zamki na szczytach skał. Liczne są także ślady po Rzymianach, Arabach, Słowianach, Albańczykach i Włochach.
Najwyraźniej widać jednak wpływ Turków Osmańskich, zwłaszcza na tutejszą muzykę, kuchnię, język i styl życia.
Można mówić o szczególnej dwoistości kultury greckiej. Po części jest to wyrafinowana kultura ukształtowana przez historię zawartą we wspaniałych Atenach, Salonikach czy Heraklionie. Kształtowały ją także klasztory jak Meteory, czy te z góry Athos.
Z drugiej strony jest to kultura stworzona przez prostych chłopów, rybaków i pasterzy. To właśnie ten rodzaj kultury ma swe odbicie w pieśniach, tańcach, strojach, a także charakterystycznych dla Grecji małych, białych domkach.

Źródło: wirtualnagrecja.plDodatkowe informacje Powrót do: język grecki | Historia Grecji | Kultura grecka | Religia grecka | Kuchnia grecka | Najpiękniejsze miejsca | Ciekawostki | Język grecki