Korzystanie z witryny meridium-tlumaczenia.com.pl oznacza zgode na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre moga byc juz zapisane w folderze przegladarki. Jeżeli nie zgadzacie się Państwo na umieszczanie ciasteczek na swoim komputerze, musicie wyłączyć obsługę ciastek w swojej przeglądarce.
Akceptuje Polityke plików cookies (Nie pokazuj mi wiecej tego powiadomienia).

Język bułgarski

języki południowosłowiańskie

Język bułgarski - to język należący do grupy języków południowosłowiańskich oraz do tzw. bałkańskiej ligii językowej. Mówi nim około 9 mln ludzi, głównie w Bułgarii, gdzie posiada status języka urzędowego, ale także na terenie Grecji, Macedonii, Mołdawii, Rumunii, Serbii, Kanady, Turcji, USA oraz na Węgrzech i na Ukrainie.

Dialekty bułgarskie są bardzo zróżnicowane, ale grupuje się je w 3 zespoły: zachodni, północno-wschodni, i południowo-wschodni. Ze względu na budowę gramatyczną zajmuje wśród języków słowiańskich pozycję odrębną. Należy do tzw. bałkańskiej ligi językowej. Ostatnia reforma pisowni (1945) usunęła szereg znaków cyrylickich, upodabniając bułgarski alfabet do rosyjskiej grażdanki.

źródło: Wikipedia, Portal Wiedzy Onet.pl