Korzystanie z witryny meridium-tlumaczenia.com.pl oznacza zgode na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre moga byc juz zapisane w folderze przegladarki. Jeżeli nie zgadzacie się Państwo na umieszczanie ciasteczek na swoim komputerze, musicie wyłączyć obsługę ciastek w swojej przeglądarce.
Akceptuje Polityke plików cookies (Nie pokazuj mi wiecej tego powiadomienia).

Język hiszpański

języki romańskie

Język hiszpański - język należący do rodziny języków romańskich. Współczesny, literacki język hiszpański wywodzi się ze średniowiecznego języka kastylijskiego. Język hiszpański stanowi trzeci najpowszechniej używany język na świecie. W roku 2006 oszacowano, że posługuje się nim jako językiem ojczystym około 400 milionów ludzi na siedmiu kontynentach. Dalsze 100 milionów osób używa języka hiszpańskiego jako drugiego języka, zaś liczba osób mówiących w ogóle w języku hiszpańskim przekracza 0,5 miliarda.

Hiszpański jest też jednym z oficjalnych języków takich organizacji jak między innymi ONZ, Unia Afrykańska czy Unia Europejska. Hiszpański ma wielu użytkowników w takich krajach jak Brazylia, Andora, Antyle Holenderskie, Belize, Filipiny, Izrael, Kanada, Maroko, Stany Zjednoczone (Arizona, Floryda, Kalifornia, Nevada, Nowy Jork, Teksas) , Trynidad i Tobago. Hiszpańskim mówi się też na Gibraltarze i w Saharze Zachodniej. Jest on również nauczany w szkołach w każdym kraju Unii Europejskiej, jak i również w szkołach na każdym kontynencie.

Jest kilka istotnych różnic pomiędzy dialektami hiszpańskiego używanymi w samej Hiszpanii i w hispanojęzycznej Ameryce. Za standard ogólnokrajowy Hiszpanii przyjmowana jest wymowa północnokastylijska (chociaż nie zaleca się użycia słabych zaimków, ani ulegania zjawisku językowemu zwanemu laismo, czyli zamiany rodzajnika le na la). Typowa dla Ameryki Łacińskiej, tak jak i dla Andaluzji, jest wymowa zwana seseo, polegająca na wymowie c (przed e oraz i) oraz z jako s.

Charakterystyczne dla języka hiszpańskiego jest występowanie odwróconego znaku zapytania ? oraz odwróconego wykrzyknika ! Używa się ich na początku zdań zakończonych odpowiednio znakiem zapytania i wykrzyknikiem.

Ľródło: Wikipedia