Korzystanie z witryny meridium-tlumaczenia.com.pl oznacza zgode na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre moga byc juz zapisane w folderze przegladarki. Jeżeli nie zgadzacie się Państwo na umieszczanie ciasteczek na swoim komputerze, musicie wyłączyć obsługę ciastek w swojej przeglądarce.
Akceptuje Polityke plików cookies (Nie pokazuj mi wiecej tego powiadomienia).

Język litewski

języki bałtyckie

Język litewski - język z zespołu wschodniobałtyckiego języków bałtyckich. Posługuje się nim około 5 milionów osób. Oprócz Litwy językiem tym posługują się Litwini zamieszkujący na zachodzie Białorusi i północno-wschodniej Polsce (Suwalszczyzna), a także w Rosji, Łotwie oraz emigranci w USA, Kanadzie, Australii i w Niemczech. Jest językiem urzędowym Litwy.

Język litewski jest językiem bardzo interesującym dla językoznawców. Tak jak język łotewski, zachował wiele archaicznych cech indoeuropejskich. Pewien wpływ na ten język wywarły języki sąsiadujących narodów słowiańskich: język polski, język białoruski i język rosyjski, jednak w pierwszej połowie XX wieku, po odzyskaniu niepodległości przez Litwę, można było zaobserwować tendencję do zastępowania slawizmów wyrazami rodzimymi.

We współczesnym języku litewskim wyróżnia się dwa podstawowe zespoły dialektów: żmudzki (žemaičiu tarme) i auksztocki (aukštaičiu tarme). Podstawowe różnice między dialektami sprowadzają się do zjawisk z zakresu wokalizmu. Oprócz tego w dialekcie auksztockim wyróżnić można trzy zespoły gwarowe: wschodni, południowy i zachodni; każdy z nich obejmuje liczne podgwary, niekiedy znacznie różniące się między sobą.

Ľródło: Wikipedia