Korzystanie z witryny meridium-tlumaczenia.com.pl oznacza zgode na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre moga byc juz zapisane w folderze przegladarki. Jeżeli nie zgadzacie się Państwo na umieszczanie ciasteczek na swoim komputerze, musicie wyłączyć obsługę ciastek w swojej przeglądarce.
Akceptuje Polityke plików cookies (Nie pokazuj mi wiecej tego powiadomienia).

Język czarnogórski

języki południowosłowiańskie

Język czarnogórski jest językiem używanym w Czarnogórze, który na podstawie konstytucji Czarnogóry z roku 2007 uznany został za język urzędowy. Pomimo swojej odmienności od języka serbskiego i języka chorwackiego, język czarnogórski jest uważany przez wiele osób, w tym przez niektórych językoznawców, za odmianę języka serbskiego. Używane w Czarnogórze słownictwo obejmuje wprawdzie kilka niespotykanych w innych językach diasystemu serbsko-chorwackiego wyrazów, jednak ogólnych różnic w leksyce tych języków jest niewiele.

Charakterystyczną cechą fonetyczną dialektów czarnogórskich jest zjawisko tzw. hiperjekawizmu (czyli dwusylabowa wymowa ije), a także występowanie spółgłosek palatalnych ś, ź, obok występujących w innych dialektach sztokawskich ć, đ (dź).

Wśród językoznawców, odrębność języka czarnogórskiego uznaje m. in. znany profesor Dubravko Skiljana, obecnie profesor językoznawstwa na Wydziale Filologicznym w Lublanie. Jego zdaniem spośród języków chorwackiego, serbskiego, bośniackiego i czarnogórskiego, jedynie język czarnogórski posiada typologiczne i systemowe warunki, aby być odrębnym językiem, ponieważ posiada odrębne głoski, odrębne fonemy, w odróżnieniu od pozostałych języków. Oprócz Skiljana, który jest Chorwatem, również profesor Svenka Savić z Wydziału Filologicznego w Nowym Sadzie, dała pełne poparcie istnieniu języka czarnogórskiego. To poparcie wyrazili także inni slawiści: Agnieszka Spagińska-Pruszak, profesor języków południowosłowiańskich Wydziału Filologicznego w Gdańsku oraz Aleksander Dulicenko z Estonii.

Obecnie czarnogórski jest wykładany na 10 uniwersytetach na świecie, równolegle z językiem serbskim, chorwackim i bośniackim.

źródło: Wikipedia